Bağlantı Elemanları

Bağlantı Elemanları

BAĞLANTI ELEMANI NEDİR? ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bağlantı elemanları direkt uyumluluk olmaksızın blok girişleri ve iki veya daha fazla çıkışı olan hatların birleştirilmesi için kullanılan ara parçalardır.

Bağlantı elemanları diş yapılarına bağlı olarak sınıflandırılabilir.

Metrik          BSP          NPT          UNF

mars

METRİK

Metrik erkek dişler 24° konik yüzeylidir ve dişi tarafında bulunan aynı açı ile mekanik olarak sızdırmazlık sağlanmaktadır. Diş açıları 60° olup paraleldir. Kaba ve ince diş olarak ikiye ayrılırlar. Aralarındaki fark ise diş adımının ince dişte daha küçük olmasıdır. Metrik bağlantılarda yaygın olarak kullanılan tip Alman bağlantı tipidir. Farklı tip standartlara uygun olduğu için konfigürasyonları zengindir ve bu nedenle diğer bağlantı tiplerine nazaran daha çok tercih edilir.

Metrik dişler de kendi içinde 2’ye ayrılır;

Hafif Seri (DKL/DKOL)     L                                                                                  Ağır Seri (DKS/DKOS)      S

Her iki serideki bazı diş boyutları aynıdır fakat ağır serinin boru dış çapı daha küçüktür ve daha kalın bir boru duvarına sahiptir. Sızdırmazlık koniği farklı boyutlarda olduğundan dolayı bu seriler birbirlerinin yerine kullanılamaz.

PF GE HMED HJ 900x900 1693818304523 1

BSP(BRITISH STANDART PIPE)

Boru diş olarak bilinir.

BSP diş tipi ikiye ayrılır;

BSPP(BRITISH STANDART PIPE PARALLEL)

Dişler paralel ve erkek 30° havşalıdır. 30° konik havşa üzerinde BSPP dişisinin üzerine oturur. Başta İngiltere olmak üzere yaygın olarak Avrupa, Asya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da kullanılır. Süper pul ile sızdırmazlık sağlanır.

BSPT(BRITISH STANDART PIPE TAPERED)

Erkek diş koniktir ve genelde bir bloğa takılır. Genel olarak Çin ve Japonya’da kullanılır. Sıvı sızdırmazlık malzemesi kullanılarak sızdırmazlık sağlanır.

PF JG 45 BSP 900x900 1690790823053

NPT (NATIONAL PIPE TAPER)

Amerika ve Kanada bölgelerinde yaygın olarak kullanılmasından ötürü Amerikan Diş olarak da adlandırılır. Diş açısı 60° ve dişler koniktir. Yuvarlaklık dışı ilkesiyle sızdırmazlardır. Kısaca özetlemek gerekirse erkek bağlantının basıncı tutabileceği maksimum kuvvet olana kadar dişi rakoru esnetmesi anlamına gelir. Sızdırmazlık için ekstra olarak 2 tur Loctite vb. ürün gereklidir.

UNF (UNITED FINE THREAD)

Bu diş tipi UNF ince diş ve UNC kalın diş olarak 2’ye ayrılır. UNC kalın diş metrik diş ile uyumludur. Diş açısı 60° ve dişler paraleldir. UNF bağlantısı, ince diş nedeniyle daha yüksek hassasiyete ve sıkılığa sahiptir, yüksek hassasiyetli bağlantı gerektiren uygulamalar için uygundur. İnce dişler arasındaki temas alanı daha büyüktür ve bu da daha yüksek dayanıklılık sağlar. Sızdırmazlık erkek ve dişide bulunan havşa açılarıyla sağlanır.

Mars Hidrolik
10 Ekim 2023
Menü Görüntüle